1398/07/28

پایان نامه تعارضات زناشویی:مسایل مولد تعارض زناشویی

پایان نامه تعارضات زناشویی:مسایل مولد تعارض زناشویی
مسایل حل نشده گذشته

تا زمانی که مسایل حل نشده همسران مورد بحث قرار نگیرند و به طور شایسته روی آنها کار نشود، به طور غیر قابل گریز ، تأثیر منفی بر روابط می گذارند. بسیاری از همسران از بحث در مورد تعارض امتناع می کنند، زیرا خاطرات رنج آور تعارضات گذشته هنوز وجود دارد . این تجربیات گذشته بر زمان حال تحمیل می شوند. روابط ما با همسران مان می تواند التیام بخش یا یادآور زخم های گذشته باشد . به عنوان مثال ؛ علی، از خانواده ای آمده که همیشه مشغول انجام پروژه یا کاری بوده اند. هنگامی که او در زمان فراغتش از تکالیف مدرسه، تلویزیو ن تماشا می کرد، پدرش با گفتنِ “تو هیچ وقت به کارهایت نمی رسی”، در او احساس گناه ایجاد می کرد. اکنون هنگامی که او بعد از کار تمام وقتش به خانه می آید، همسرش ممکن است خاطره دردناک والدین اش را برای او زنده کند، به این صورت که از او برای گذاشتن وقتی برای خودش با گوش دادن به موسیقی یا پلکیدن در زیرزمین، انتقاد کند . یا ممکن است زخم قدیمی را با تأیید حق همسرش برای اختصاص دادن زمانی برای خودش، التیام بخشد(مارکمن و همکاران، 2010).

2-2-8 مدل حوادث و مسایل در مشاجرات زناشویی

آیا تا کنون آتش گسترده خارج از کنترل دیده اید؟ این آتش به شکل یک منظر در حال مبارزه است که همه چیز را به آتش می کشد و نابود می کند. ولی در همین حال یک آتش در حال کنترل می تواند ابزاری مفید و حتی یک تج ربه لذت بخش باشد . به عنوان مثال ؛ بسیاری از نواحی طبیعت بکر از آتش های کنترل شده برای از بین برد ن چوب های خشک و شکسته و پیشگیری از شروع حریق های خارج از کنترل استفاده می کند. در واقع هنگامی که مرزهای شفاف گذاشته شوند و کنترل دقیق صورت بگیرد، خطر آتش می تواند به حداقل برسد . از آن بهتر، از این آتش می توان به عنوان یک ابزار زاینده و سودمند استفاده کرد . آتش شومینه یا بخاریِ اتاق شما می تواند گرم کننده، لذت بخش، آرام بخش و یا حتی رمانتیک باشد. این آتش شبیه چگونگی روابط اکثریت ماست. گاهی اوقات انفجارهای انرژی و آذرخش های بزرگ که به وسیله یک جرقه کوچک ایجاد شده، منجر به شعله های غیرقابل کنترل تعارض می شود و گاهی نیز، تعارض خوب کنترل شده می تواند روشنایی و گرما به روابط بخشیده و منجر به احساسات روز افزون صمیمیت و نزدیکی شود. جرقه های موجود در روابط می تواند رخدادهای روزمره زندگی باشد، که در اینجا حوادث[1] نامیده می شوند. البته در اینجا در مورد جرقه هایی صحبت می شود که منجر به جنگ می شود و نه نوع لذت بخش آن . سوخت حریق هایی که به وسیله حوادث ایجاد میشوند، مسایل[2] موجود در رابطه هستند . همه زوج ها حوادث را تجربه می کنند و همه دارای مسایل دشوارند. حوادث یا جرقه های همیشگی که باعث مشاجرات انفجاری می شوند، بسیار آسیب زا و مضر هستند.

2-2-8-1 مسایل مولد تعارض

2-2-8-1-1 مسایل آشکار و پنهان

دو دسته مسایل باعث تعارض همسران می شود که یکی مسایل آشکار و دیگری مسایل پنهان است. در

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

اکثر زمان ها مسایلی که به وسیله حوادث ایجاد می شوند، بسیار شفاف هستند و در مورد موضوعاتی اند که اکثر ما در هر روز با آنها مواجه هستیم و مستقیماً به همان موضوع برمی گردند، مثل پول، کارهای منزل، مسایل کودکان، خویشاوندان همسر، مسأله مشروب و مواد مخدر، مسایل مذهبی و شغلی . بحث در مورد این مسایل مستقیماً به خود آنها برمی گردد و موضوع دیگری در بین نیست. اما گاهی اوقات همسران خودشان را در بطن مشاجره در مورد حوادثی می بینند که به نظر نمی رسد وابسته به مسأله ویژ ه ای باشد. یا وقتی در مورد مشکلات خاصی گفتگو می کنند، به هیچ جایی نمی رسند، گویی رابطه یک ماشین گرفتار بر روی یخ است که چرخ هایش می چرخد ولی به سمت جلو حرکت نمی کند. مسایل پنهانی اغلب باعث بحث های ناکام کننده و تخریب گر در میان همسران می شود. درباره این مسایل به صورت باز گفتگو نمی شود. این مسایل بسیار مهم اند؛ آنها انتظارات، نیازها و احساسات ابراز نشده ای را بازنمایی می کنند که اگر به آنها توجه نشود، باعث آسیب جدی به ازدواج می شود . مسایل پنهانی در خشمی که حوادث به ظاهر خنثی می توانند فرا بخوانند به خوبی بازنمایی می شوند. چندین نوع ، مسأله پنهانی در کار با زوج ها مشخص شده که عبارتند از : قدرت، اهمیت و مراقبت، قدرشناسی، تعهد، تمامیت و پذیرش (گاتمن و همکاران، 2000).  شما ممکن است مسایل خاص خودتان را داشته باشید اما این 6 مسأله تا حد زیادی اتفاقات روابط زوجی را تحت الشعاع قرار می دهد، قبل از پرداختن به این مسایل پنهانی، برای درک روشن تر مطلب ، مثال هایی از مسایل آشکار و مسایل پنهان خواهد آمد.

[1] – Events

[2] – Issues

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:


فرم در حال بارگذاری ...